Piekary Śląskie: budżet obywatelski

Aktualności

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego

W ramach trwających obecnie przygotowań do wprowadzenia budżetu partycypacyjnego w Piekarach Śląskich, powołano Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Głównym celem funkcjonowania Zespołu jest wspieranie procesu wdrażania budżetu obywatelskiego czyli takiego, w którym sami mieszkańcy decydują o sposobie wydatkowania części budżetu miasta.

Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce – i co dalej ?

Poszerzaniu wiedzy na temat procesu partycypacji miała służyć konferencja „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce. I co dalej?”, która odbyła się 29 stycznia w Pałacu Kultury Zagłębia. Przedstawicielem piekarskiego ratusza we wspomnianej konferencji był Dariusz Zaprzelski - członek zespołu koordynującego projekt piekarskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Projekty do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego

Przedstawiamy listę projektów do realizacji wybranych przez mieszkańców w wyniku głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w Budżet Obywatelski i to zarówno tym, którzy projekty zgłosili jak i tym, którzy wzięli udział w głosowaniu. Choć tylko część projektów zostanie zrealizowana, to wyrazy uznani i szacunku należą się wszystkim osobom, które podzieliły się z mieszkańcami swoimi pomysłami i poddały je społecznej weryfikacji.

Głosujemy do niedzieli !

Do najbliższej niedzieli, tj. 26. października, można głosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie trwa od 18 października. Każdy mieszkaniec może oddać głos na propozycje, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne w jego dzielnicy. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2015 roku.

Jak Głosować ? Krok po kroku 2014

 

Już w najbliższą sobotę 18. października rozpoczyna się głosowanie nad projektami w ramach Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego i potrwa do niedzieli 26. października. Przez dziewięć dni każdy mieszkaniec będzie mógł oddać głos na projekty, które jego zdaniem, są najbardziej potrzebne dla jego dzielnicy. Karty dostępne będą w Punktach Głosowania od 18. października oraz na stronie www.obywatelski.piekary.pl, skąd będzie je można pobrać i wydrukować. Wypełnione karty należy wrzucić do urny w Punktach głosowania. Poniżej przedstawiamy informacje jak głosować, by głos był ważny.

Wszyscy do urn ! - Startujemy już w sobotę.

Wkraczamy w kluczowy etap Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie na projekty, które przeszły pozytywną weryfikację, odbywać się będzie od soboty 18. października do niedzieli 26. października 2014 roku (z sobotami i niedzielami włącznie), w godzinach pracy placówek, ale nie krócej niż od 9.00 do 17.00. Dodatkowe punkty do głosowania czynne będą od 20. października do 24. października 2014r. w czasie godzin pracy wyznaczonych placówek.

 

 

Piekarski Budżet Obywatelski – startujemy

Ruszył pierwszy Piekarski Budżet Obywatelski. Prezentujemy stronę internetową, która pomoże Państwu skonkretyzować Wasze pomysły, spisać je na formularzu i dostarczyć do nas, byśmy już wkrótce razem decydowali o ich realizacji. Formalnie propozycje można będzie składać od 5. czerwca do 18. lipca. Ale już teraz warto przemyśleć, jaki projekt poprawi jakość życia w Państwa okolicy.

Rada Miasta przyjęła uchwałę o budżecie obwatelskim

27 marca 2014 roku Rada Miasta Piekary Śląskie przyjęła uchwałę w sprawie konsultacji z mieszkańcami Piekar Śląskich w sprawie części wydatków z budżetu Miasta Piekary Śląskie. Pod rozbudowanym tytułem kryją się zasady i regulacje dotyczące wprowadzenia w mieście budżetu obywatelskiego. Wszystkie dokumenty w tej sprawie: Uchwała Rady Miasta oraz Zarządzenie Prezydenta Miasta znajdziecie Państwo na niniejszej stronie w zakładce DO POBRANIA.

Piekarski Budżet Obywatelski – zróbmy to razem

Rozpoczynamy realizację pierwszego Piekarskiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszam do udziału w tym przedsięwzięciu wszystkich mieszkańców Piekar Śląskich. To Wy będziecie wybierać projekty, na które gmina wyda część pieniędzy z budżetu. Chciałbym, żebyśmy wspólnie doprowadzili do realizacji Waszych pomysłów. Piekarski Budżet Obywatelski pokazuje, że miasto to nasza wspólna sprawa.

Stanisław Korfanty

Prezydent Piekar Śląskich